poniedziałek, 9 września 2013

Stopnie zagrożenia lawinowego

Wszyscy chyba doskonale wiemy, ze pogoda w górach bywa kapryśna. Jej zmiany mogą nastąpić wprost błyskawicznie. Dlatego też wybierając się na śnieżne hasanie należy zabrać ze sobą odpowiednią odzież oraz dodatkowe pożywienie (przymusowo tabliczkę czekolady). Nigdy bowiem nie wiadomo, jakie warunki atmosferyczne spotkają nas na miejscu. 

Nawet gdy w pobliżu naszego schroniska będzie świeciło słońce, to nie wiadomo czy na przykład kilka kilometrów dalej nie będzie szalała śnieżyca. Tak już jest – pogoda w górach rządzi się własnymi prawami i nie ma na to rady. Z tego też powodu powinniśmy zawsze sprawdzać stopień zagrożenia lawinowego.



Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że pokrywa śnieżna jest stabilna i że od dłuższego czasu nie padał śnieg, a zejście lawiny jest możliwe jedynie na bardzo stromych stokach przy dużym obciążeniu.

Drugi stopień to zagrożenie umiarkowane (następujące po opadach do 20 cm), oznaczające, że lawina może zejść tylko na stromych stokach, gdy znajdzie się na nich za dużo narciarzy; szczególną ostrożność trzeba natomiast zachować na stokach zawietrznych i przełęczach.

Trzeci stopień to już dość poważne zagrożenie, kiedy opady śniegu wynoszą od 20 do 40 cm, pokrywa śnieżna jest słabo związana, tak, że nawet zwykły skok narciarza/snowboardzisty może spowodować zejście lawiny.

W czwartym stopniu, gdy opady wahają się między 40-70 cm, a pokrywa jest słabo związana, lawiny mogą schodzić samoistnie – w tej sytuacji wolno poruszać się tylko po bezpiecznych trasach.

Przy piątym stopniu zagrożenia lawiny powstają samorzutnie (opady 70-100 cm) i obowiązuje zakaz jakichkolwiek wyjść w góry.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz