Tytus Chałubiński był lekarzem, profesorem patologii i ogromnym pasjonatem przyrody. Był to pierwszy polski badacz przyrody jaka występuje w Tatrach. To dzięki niemu między innymi powstało Towarzystwo Tatrzańskie. Na jego cześć nazwano w górnej grani Tatr jedną z przełęczy, którą znamy dziś pod nazwą Wrota Chałubińskiego. Był wielce zakochany w Zakopanym i wywalczył dla niego, pod koniec XIX wieku, status kurortu wspomagającego leczenie chorób płuc. Ostatecznie w 1887 roku osiadł w Zakopanem i tu też zmarł.
Ta wspaniała postać, ogromnie zasłużyła się dla dobra i popularności naszej zimowej stolicy. Gdyby nie on, nie wiadomo jak poradzono by sobie z epidemią cholery, która wybuchła w1873 roku. To właśnie on, świecąc przykładem własnej osoby, wskazał góralom kierunek do uprawiania turystyki górskiej. Założył dla górali kasę pożyczkową i walczył o rolnictwo rejonu. Był współtwórcą Szkoły Snycerskiej i Szkoły Koronkarskiej. Nie sposób wymienić wszystkich jego zasług.
Program przygotowany na dzień Tytusa Chałubińskiego przewiduje:
- Mszę Świętą za Chałubińskiego, która odbędzie się w Starym Kościele, ul. Kościeliska, uroczystość rozpocznie się o godzinie 16.00;
- Uroczyste złożenie kwiatów pod grobem Chałubińskiego. Grób znajduje się na Cmentarzu Zasłużonych na Pęksowym Brzysku;
- Wspólny spacer z cmentarza do Muzeum Tatrzańskiego, które znajduje się na Krupówkach 10, na miejscu zostanie wygłoszone przez organizatorów słowo wstępne;
- O godzinie 17.30 wygłoszą swoje referaty Kinga Chałubińska i Barbara Mogilnicka-Izdebska;
- O godzinie 18.30 goście zostaną zaproszeni na wyświetlenie filmu „Tytus Chałubiński”;
- Organizatorzy zaproszą wszystkich na poczęstunek.
Uroczystości jakie przygotowało Muzeum Tatrzańskie to niepowtarzalna okazja by poznać bliżej tak wspaniałą i zasłużoną osobę, jaką był Doktor Tytus Chałubiński. Jest to też doskonała okazja by spotkać rodzinę tego wybitnego człowieka, oraz zobaczyć zbiory, które z powodu trudnej konserwacji są pokazywane bardzo rzadko. Będzie można bowiem zobaczyć niepowtarzalne zbiory mchów doktora. Kiedy przemierzał Tatry zbierał ogromne zbiory roślinności i minerałów występujących w Tatrach.
Zbiory, które będzie można podziwiać są niepowtarzalnym i niezaprzeczalnym dowodem na to jak profesor Chałubiński był oddany temu regionowi, jak bardzo był w nim zakochany i zafascynowany.
Jeśli 4 listopada będziesz miał przyjemność przebywania w Zakopanem, koniecznie zarezerwuj sobie popołudnie w tym dniu. Dzięki temu lepiej poznasz i zrozumiesz kulturę, oraz naturę tego wspaniałego miejsca.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz